Na stronie urzędu miasta katowicezamieszczono informację o konsultacjach Projektu Strategii Rozwoju Sportu Miasta Katowice do roku 2020. Przeznaczono na to tylko kilka dni i okazało się, że znajduje się tam zdanie: 

Z badań wynika, że ilość tras rowerowych w mieście jest wystarczająca, a jazda na rowerze jest popularną formą aktywności (31,54%). Rower jest traktowany jako sprzęt sportowy służący do rekreacji, zabawy ruchowej i rozrywki, a nie do transportu. 

W uwagach ciężko się odnieść do Projektu Strategii Rozwoju Sportu Miasta Katowice do roku 2020, gdyż opiera się on na nieudostępnionych badaniach, oraz preznaczono na nie bardzo mało czasu – tłumacząc się koniecznością zamknięcia budżetu.

Dlatego napisałem odpowiedź na adres: piotr.dzik@prc.pl, którą niżej prezentuję, oraz w załączniku badania na których oparto projekt strategii.

Po rozmowie z Panem Piotrem Dzikiem dowiedziałem się, że 3% badanych mieszkańców traktuje rower jako środek transport. Co można szacować jako około 10.000 osób.

W porównaniu do danych ze Strategią Rozwoju Miasta „Katowice 2020″ – w Katowicach ruch rowerowy to co najmniej 2000 podróży na dobę.

dlatego zdanie: projektu:
,,Z badań wynika, że ilość tras rowerowych w mieście jest wystarczająca, a jazda na rowerze jest popularną formą aktywności (31,54%). Rower jest traktowany jako sprzęt sportowy służący do rekreacji, zabawy ruchowej i rozrywki, a nie do transportu. “

Można raczej traktować jako:
Z badań wynika, że ilość rekreacyjnych ścieżek rowerowych jest wystarczająca.

Dalsza część zdania jest interpretacją wyników badań dotyczących sportu i rekreacji, dotyczących odpowiedzi o potrzebę infrastruktury sportowej [pyt. nr 6, 8 i 14] i sposobu uprawiania sportu [pyt. nr 3].

Dlatego dalsza część zdania jest według mnie nadinterpretacją wyników. W celu poprawnego zdignozowania potrzeb dotyczących budowania transportu rowerowego należałoby opracować dwa rózne pytania:
1. Czy brak jest rowerowej infrastruktury transportowej?
2. Czy brak jest rekreacyjnej/sportowej infrastruktury rowerowej.

Takich pytań nie zadano, tak więc w projekcie strategii nie powinno się znaleźć to zdanie: ,,Rower jest traktowany jako sprzęt sportowy służący do rekreacji, zabawy ruchowej i rozrywki, a nie do transportu. “