Kobiety Przeciwko PrzemocyKoniec roku 2013 i początek 2014 upływają pod znakiem przygotowań do ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. 27 stycznia 2014 w życie weszły natomiast długo oczekiwane zmiany w prawie karnym, dzięki którym możliwe będzie ściganie gwałtów z urzędu.

Cieszy nas nowe prawo, które ma chronić i wspierać kobiety – i nie tylko – w sytuacjach szczególnego narażenie na przemoc i traumę. Jednak pamiętamy, że tego prawa nie byłoby, gdyby nie walczyli o nie odważni ludzie, szczególnie odważne kobiety.

Dlatego 8 marca o 13.30 zapraszamy wszystkie śląskie kobiety i dziewczyny na Stawową do symbolicznego zaprezentowania kobiecej siły. Kilka dni temu, w ramach akcji “Nazywam się Miliard”, kobiety na całym świecie (i na Śląsku) pokazywały swój sprzeciw wobec przemocy, wyrażając go przez taniec. My chcemy pokazać na tegorocznym przemarszu Manifowym inną stronę kobiecej siły: Matrony, Superbohaterki, Heroski. Postacie symboliczne, bohaterki literackie i historyczne, ale też kobiety współczesne. Jeśli zatem chciałybyście się w nie wcielić — zapraszamy! Niech nasz pochód będzie kolorowy, wyróżnijmy się!

Tegoroczna Manifa nie będzie jednak tylko przemarszem. Od 10.00 do 12.30 przy ul. Młyńskiej 5 w Katowicach odbywać się będą warsztaty „Odbij swój własny szablon, namaluj swój sprzeciw przeciwko przemocy!” Fundacji Pozytywnych Zmian z Bielska-Białej zakończone happeningiem „Przemoc Domowa – Sprawa Publiczna” na ul. Stawowej. Po Manifie o 14.30 na Placu Sejmu Śląskiego przeprowadzimy natomiast happeningi „Czerwone ślady”. Natomiast od 15.00 rozpoczniemy warsztaty “Rozkwitające”(perfumeryjne, śpiewu tradycyjnego, body art, literackie, rękodzielnicze, fotograficzne i przeznaczone dla mam warsztaty rozbudzania kreatywności w dzieciach). Warsztaty i spotkania odbywać się będą w sobotę 8 marca między 15.00 a 18.00, a w niedzielę 9 marca między 12.00 a 20.00. O 18.00 zapraszamy natomiast na koncert do Kawiarni Akant na ul. Teatralną 9. Dokładny program warsztatów i innych wydarzeń towarzyszących (oraz wszelkie aktualizacje) znajdziecie na profilu FB Śląskiej Manify (https://www.facebook.com/pages/%C5%9Al%C4%85ska-Manifa/325574776310), Piaskowego Smoka (https://www.facebook.com/pages/Piaskowy-Smok/207050299366465) oraz na naszej stronie.

 

Jednocześnie zapraszamy wszystkie zainteresowane Panie i Dziewczyny na inne wydarzenia o tematyce feministycznej w regionie:

* 8 marca w Bielsku-Białej o 17.00 w Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3-ego Maja 11 rozpocznie się 3 edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację Pozytywnych Zmian “Dzień Kobiet – czy mamy co świętować”; w programie wykład: “Przemoc wobec kobiet w Polsce — problemy i rozwiązania”, prezentacja projektu “Reagujemy przeciwko przemocy” oraz projekcja filmu “Siła kobiet”. Wstęp wolny!
(Więcej informacji: http://pozytywnezmiany.org/?p=2117 )

* 15 marca w Katowicach odbędzie się natomiast I Kongres Kobiet Województwa Śląskiego. Różnorodność tematyki — między innymi kobiety wobec polityki, biznesu oraz wyzwań cywilizacyjnych — przemawiają za tym, że warto się tam pojawić. (Więcej informacji: https://www.facebook.com/kongreskobietwojewodztwaslaskiego)

W przypadku potrzeby kontaktu w sprawach związanych z VII Śląską Manifą prosimy o maile na adres:
piaskowy.smok@gmail.com

Zapraszamy,

Komitet Organizacyjny VII Śląskiej Manify
Fundacja Pozytywnych Zmian, Partia Kobiet Region Śląski, Zieloni 2004, Piaskowy Smok