Caspar David Friedrich – Wanderer above the sea of fog
Caspar David Friedrich, Wędrowiec nad morzem mgły, CC-PD-Mark

Fundacja Piaskowy Smok zaprasza:

KLUB PRZYJACIÓŁ OKOLICY – TERMINY

1 spotkanie. Lasy Murckowskie. 21 września 2014

Odwiedzimy Lasy Murckowskie – pozostałość pierwotnej Puszczy Śląskiej, jaka jeszcze kilka wieków temu porastała tereny w okolicach Katowic. W planach jest wejście na wieżę obserwacyjną, kilkadziesiąt metrów panującą ponad okolicznymi lasami, odwiedzenie mogiły żołnierzy węgierskich, zamordowanych przez Rosjan zimą 45 roku, odwiedzenie kilku okolicznych rezerwatów a także ognisko w tajemniczym miejscu, ulokowanym w samym środku lasu. W związku z tym, wszyscy chętni proszeni są o zabranie ze sobą ogniskowego wyposażenia gastronomicznego.

2 spotkanie. Ruda Śląska – Zabrze. 12 października 2014

Wycieczkę rozpoczniemy na przystanku w Rudzie Południowej, czyli Karmańskim. Kolejnymi etapami wędrówki będą bunkry z okresu międzywojennego, Muzeum PRL, Muzeum Techniki Wojskowej, a po stronie zabrzańskiej Skansen Górniczy Królowa Luiza oraz Zandka – malownicze osiedle robotnicze, znane między innymi ze stalowych domów oraz cmentarza żydowskiego wraz z bytującym na nim okazjonalnie dybukiem.

3 spotkanie. 16 listopada 2014

Miejscem spotkania będzie dworzec w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Głośno jest o nim w ostatnim czasie za sprawą przeznaczenia go na cele kulturalne. Następnie skierujemy się w stronę Nowego Bytomia – tutaj zobaczymy pozostałości Huty Pokój wraz z ostatnim stojącym w polskiej stronie Ślaska wielkim piecem, sprawiający wrażenie kosmodromu kościół pod wezwaniem Piotra i Pawła oraz zabytkową wieżę wodną – Rozamundę. Kolejny etap to Świętochłowice-Zgoda – miejsce znane ze smutnych wydarzeń, jakie miały tamże miejsce począwszy od ostatnich dni wojny. W zgodzie rozpoczniemy podejście pod Hugoberg – najwyższy szczyt Świętochłowic. Następnie – mijając rewitalizowany obecnie staw Kalina – udamy się do Chorzowa Batorego, gdzie na dworcu zakończymy spacer.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Organizator nie zapewnia pokrycia kosztów przejazdu. Informacje i zapisy:

Celem projektu jest dotarcie do miejsc, które pomimo swej lokalizacji „tuż za rogiem” zazwyczaj nie są dostrzegane, jak również ukazywanie przyrody na wiele sposobów wkraczającej w przestrzeń naszych miast.

Proponowane miejsca czasami stanowią zapomniany margines, będąc pominiętymi jakby przez urbanistów terenami (nierzadko o fascynującej historii), a od czasu do czasu przybierając ucywilizowaną formę parków, lasów albo ogrodów.

Kolejny wymiar projektu jest integracja mieszkańców pobliskich obszarów naszego miasta – Ślązacy penetrujący na przykład centrum Sosnowca, zaś Zagłębiacy zwiedzający Lasy Murckowskie.

Jeszcze jednym, ważnym aspektem wycieczek ma być ich wielopokoleniowość – wspólnie spacerować mogą ze sobą nawet trzy pokolenia, wymieniając się spostrzeżeniami oraz doświadczeniami, oraz ucząc się dialogu między sobą. Jest to chyba najcenniejszym elementem naszych spotkań, w dzisiejszej egocentrycznej rzeczywistości.