Z wielką przyjemnością dzielimy się relacją naszej wolontariuszki Kasi z jej udziału w projekcie Wolontariatu Europejskiego EVS. Zapraszamy do czytania i obejrzenia jej historii.

Projekt: “Discovering-TE” | 2015-2-ES02-KA105-006517

Organizacja goszcząca: ATADI [http://www.atadi.es]

“O EVS dowiedziałam się od kolegi, który właśnie miał jechać na wolontariat do Hiszpanii. Słysząc to pomyślałam: Jak super, ja też chcę! Od dawna, już myślałam o wolontariacie za granicą, wiele razy szukałam jakieś organizacji, jednak wszystkie  były na długi okres i najczęściej takie, za które trzeba było jeszcze płacić.
Kiedy dowiedziałam się, o EVS stwierdziłam, że wreszcie znalazłam to czego szukałam.
Bardzo chciałam jechać do Hiszpanii, ponieważ uczyłam się hiszpańskiego i zawsze chciałam zobaczyć, jak się mieszka w tym kraju.
Kolega z powodów osobistych musiał zrezygnować z wolontariatu, a ja bez zastanowienia zgłosiłam się na jego miejsce. Wolontariat dotyczył pracy z dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Możecie sobie wyobrazić z jaką reakcją spotkałam się, kiedy oznajmiam znajomym i rodzinie, że jadę na wolontariat z osobami niepełnosprawnymi. Spotkałam się ze zniechęceniem, że to ciężka praca, że sobie nie poradzę, że po co, w dodatku  za darmo.
Cieszę się, że wtedy ich nie posłuchałam, lecz postanowiłam realizować swoje marzenia.

Czas, który spędziłam z tymi ludźmi, był jeden z najpiękniejszych okresów mojego życia. Otrzymałam od nich mnóstwo ciepła, miłości, wdzięczności. Spędzanie czasu z nimi to była dla mnie przyjemność. Zdarzało się, że tęskniłam za domem bądź byłam przygnębiona, przychodząc do nich, moje smutki i zmartwienia w znikały w mig.

Moja codzienna praca polegała, na pomaganiu osobom niepełnosprawnym w ich codziennym życiu i pracy. Dużo rozmawialiśmy, poznawaliśmy się, bawiliśmy się. Ich życie wyglądało zupełnie inaczej niż sobie wyobrażałam. Wielka w tym rola organizacji ATADI, mojej organizacji goszczącej. ATADI wspiera swoich podopiecznych zarówno w ich zmaganiach z codziennością i pracą, ale także w czasie wolnym.  Podczas mojego pobytu zorganizowano mnóstwo konkursów, warsztatów, dodatkowych zajęć po pracy. Brałam w nich aktywny udział. Zresztą, zobaczcie sami, poniżej znajdziecie kilka zdjęć z mojego wolontariatu:  Poniżej załączam kilka zdjęć z wolontariatu:
Zajęcia w pracowni ceramicznej. Osoby niepełnosprawne, robią różne wyroby z ceramiki m.in ramki za zdjęcie, talerze, które nastąpienie są sprzedawane.

uroda_1

 

uroda_2

Zajęcia teatralne. Na każdych zajęciach osoby wcielały się w różne role, jak prawdziwi aktorzy.

uroda_3

uroda_4

Zawody w Petance:

uroda_5

uroda_6

Osoby niepełnosprawne w pracy.

uroda_9 uroda_10 uroda_8 uroda_7

Podczas wolontariatu, dużo podróżowałam, poznałam wiele osób, z którymi do dziś utrzymuję kontakt. Do Hiszpanii pojechałam z podstawowym poziomem języka hiszpańskiego, wróciłam z poziomem zaawansowanym.

Praca z osobami niepełnosprawnymi nauczyła mnie cierpliwości, doceniania tego co w życiu jest najważniejsze, nie skupiania się na nieistotnych rzeczach. Nabrałam pewności siebie i przyjechałam do Polski z nową energią, wewnętrzną radością i bagażem doświadczeń.”
uroda_12 uroda_13 uroda_11